Jakie jest najlepsze wino na prezent?

Jakie jest najlepsze wino na prezent?

Jak wybrać wino?

Na samym początku czy to wybieramy wino na prezent urodzinowy czy wino na prezent ślubny, warto dowiedzieć się w jakich rodzajach tego trunku gustują nasi jubilaci. Wiadomo, że jedni preferują wina czerwone- eleganckie i wytrawne. Inni natomiast lubują się w winach białych- świeżych i lekkich. Wobec tego, jak wybrać wino, które pozytywnie zaskoczy naszych obdarowanych? Wina możemy podzielić na trzy kategorie: regionalne, stołowe i te posiadające apelację. Zaopatrując się w dobre wino na prezent, nie warto kupować tych stołowych. Są to wina, które nie cieszą się zbyt dużym szacunkiem wśród prawdziwych koneserów. Kupując je nie mamy gwarancji odnośnie ich wartości. Jeżeli chodzi o bardzo cenione wina to są nimi te, które mają apelację. Słowem apelacja określa się rejon, w którym jest produkowane dane wino. Rejon ten charakteryzują restrykcyjne zasady co do uprawy winorośli. Wybierając wina z apelacją wiemy, że konkretny trunek został stworzony z zachowaniem surowych zasad produkcji. Jedną ze znanych gmin posiadających apelację jest francuska Pauillac. Produkuje się tam czerwone, wytrawne wina głównie ze szczepów Cabernet Sauvignon i Merlot. Winogrona zawsze są zbierane ręcznie, a wino musi leżakować określony czas w dębowej beczce. Przykładem jest gładkie i miękkie wino Clamens Jules, z delikatną nutą lukrecji, które idealnie nadaje się jako wino na prezent weselny. Informację o apelacji znajdziemy na etykiecie każdego wina. We Francji będzie to AOC – Appelacion d’Origine Controlée, w Hiszpanii DOC – Dominación de Origen Controlada. Natomiast największym wyróżnikiem włoskich win jest DOCG -Denominazione di Origine Controlada e Garantita.

Dobre wino na prezent

Wino może stanowić bardzo dobry prezent dla rodziców, bądź też prezent na pierwszą wizytę u znajomych. Przy wyborze wina na prezent, warto kierować się przede wszystkim jego jakością. Wino jest jednym z niewielu alkoholi, którego przedział cenowy jest tak szeroki. Uznane i renomowane wina z apelacją można zakupić już za około 40-50 zł. Prawdziwi koneserzy wina są w stanie zapłacić za butelkę tego wybitnego alkoholu nawet równowartość nowego samochodu. Na szczęście większość z nas może jednak za zdecydowanie niższą cenę, smakować różne rodzaje tego trunku. Znakomitym pomysłem na nieprzeciętne wino na prezent ślubny dla świeżo upieczonych małżonków, może okazać się wybór wina legendy. Należą do nich między innymi Amarone, Tokaj Aszú czy Gran Cru. Na butelkę tego legendarnego trunku trzeba przeznaczyć około 150 zł. Do wyższych cenowo win można zaliczyć oryginalne szampany, których średnia cena to 100 zł. Na taki koszt szampana składa się przede wszystkim jego prestiż oraz pracochłonny czas jego produkcji.

Szampan- ikona alkoholi

Znakomity alkohol wypada kupić nie tylko jako wino na prezent weselny. Przyszli nowożeńcy planując przyjęcie weselne, powinni pomyśleć o przygotowaniu dla gości lampki wyjątkowego szampana, którego łyk pozwoli im na długie zapamiętanie tej szczególnej ceremonii. Szampan określany jest mianem ikony wśród alkoholi. Już od dawien dawna zachwycał swym oryginalnym smakiem wiele pokoleń degustatorów. Planując zakup szampana należy pamiętać, że nie każde wino z bąbelkami jest szampanem. Jest wręcz odwrotnie- większa część z nich nim nie jest. Jak więc rozpoznać tego autentycznego szampana? Każdy z rzetelnych koneserów odpowie, że prawdziwy szampan to ten produkowany wyłącznie we francuskiej Szampanii. Przykładem szampana rewelacyjnego jako prezent dla rodziców jest pochodzący właśnie ze wspomnianego wyżej rejonu Francji Champagne De Saint Gall Le Blanc De Blancs Grand Cru. Szampana tego określa mistrzowski smak, w którym odnajdziemy delikatne aromaty owoców oraz prażonych migdałów.

Legendarne wina na prezent

Jeżeli mamy wśród grona swojej rodziny bądź przyjaciół prawdziwego miłośnika wina, to warto sprawić mu niespotykane wino na prezent urodzinowy. Na rynku tego typu alkoholi, możemy znaleźć niewielką liczbę win określanych mianem legend. Ich zakres cenowy jest dość duży, dlatego każdy powinien znaleźć produkt odpowiedni dla zasobności jego portfela. Włoskim legendarnym winem jest Amarone z regionu Valpolicella, którego nazwa przeznaczona jest dla win tworzonych z podsuszanych winogron, które spełniają szereg innych wymogów jakościowych. Wino to ma wielowymiarowy aromat i może dojrzewać przez wiele lat. Przykładem takiego dobrego wina na prezent jest czarujące i eleganckie wino Amarone Della Valpolicella D.O.C.G. 2011, które urzeka smakiem czerwonych owoców i przypraw. Kolejnym niezwykle szanowanym winem jest włoskie Barolo, produkowane w regionie Piemont. Jest winem długowiecznym i nadaje się do spożycia po około 10 latach od winobrania, przez co zyskało sobie miano wina wybornego i ekskluzywnego.

Węgierskie Tokaje i francuskie Gran Cru

Słodkie węgierskie wina to Tokaj Aszú. Białe Tokaje swoją idealną słodycz uzyskują dzięki szlachetnej pleśni, która odpowiada za ubytek wody. Przymierzając się do zakupu win Tokaj, warto zwrócić uwagę na ilość puttonów podaną na etykiecie. Puttonami nazwano wiadra z esencją z podsuszonych winogron, które dołącza się do beczki z winem. Ich maksymalna ilość to sześć. Im dane wino posiada ich więcej, tym bardziej ulega ekstrakcji i jest bardziej różnorodne w smaku. Mianem win Gran Cru określa się najbardziej znakomite trunki pochodzące z Francji. To tu winiarze dbają o odpowiednią glebę i sadzonki, które gwarantują otrzymanie winogron najwyższej jakości. Pojęcie to powstało we Francji w 1855 r. i objęło 85 win z rejonu Bordeaux. Współcześnie nazwą tą określa się również wina z Burgundii i Alzacji. Gran Cru to najwyższy poziom klasyfikacji tego typu alkoholi. Wybór wina na prezent ślubny czy urodzinowy gwarantującego zadowolenie obdarowanego nie jest prostą czynnością. Zwłaszcza gdy sami nie jesteśmy w tej kwestii znawcami. Jeżeli mamy wątpliwości co do jakości danego trunku i nie jesteśmy pewni jakie wino na prezent wybrać, to zawsze możemy skorzystać z porady profesjonalnego doradcy w sklepie z winami. Rozwieje on nasze obawy i pozwoli zakupić wino, które dostarczy niezapomnianych walorów smakowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl