Wino półsłodkie a półwytrawne

Wino półsłodkie a półwytrawne

Wino półsłodkie i półwytrawne - czym się różnią, do czego je podawać, gdzie leży granica, która oddziela wino półsłodkie od półwytrawnego? O tym, czy wino jest wytrawne, półwytrawne, półsłodkie czy słodkie, decyduje ilość cukru resztkowego, który pozostaje w winie po zakończeniu procesu fermentacji. Każdy kraj winiarski posiada swój własny podział win ze względu na stopień słodyczy, jednak wszystkie podziały są zbliżone do siebie. Kolejną ważną rzeczą jest fakt, że każdy z nas stopień wytrawności może odebrać subiektywnie – dla niektórych osób wino półwytrawne, które posiada nutkę smaku słodkiego owocu, zmieni się już w półsłodkie właśnie ze względu na ten dodatek, nawet jeśli w oficjalnej klasyfikacji nie będzie za takie uznane.

Główny sposób na rozróżnienie wina półsłodkiego od półwytrawnego

W smaku odbiór tych dwóch win bywa różny: dla jednych wino półwytrawne będzie za słodkie, a dla innych zbyt wytrawne. Tak samo może być z winem półsłodkim. Uniwersalną i skuteczną metodą na rozróżnienie jest dokładne czytanie etykiety, odwiedzanie sklepów z doradcami oraz próbowanie różnych rodzajów, by wyrobić swoje własne zdanie na temat poziomu słodyczy, który nam odpowiada. Z czasem wyczuwanie i określanie rodzaju wina będzie nam przychodzić łatwiej.

 

Ponadto wino może smakować słodkawo nie tylko ze względu na zawartość cukru resztkowego. Na odbiór wina ma wpływ:

  • Zawartość alkoholu,
  • Kwasowość,
  • Garbniki,

Dla przyjemności i rozluźnienia

Jak dobrać odpowiednie wino do posiłku

Przed nami pojawia się najważniejsze pytanie – jakie dobrać wino do obiadu, jakie do przyjemnego rozluźnienia się w towarzystwie rodziny czy znajomych, jakie na lato, a jakie na zimę?

Wina Półsłodkie idealnie sprawdzą się w dopełnieniu letnich popołudni spędzanych na świeżym powietrzu. Ich smak idealnie wpasowuje się w nutę wiosennego czy letniego natchnienia, podkreślając cudowny smak słońca swoim własnym. Świetnie współgrają z deserami, owocami oraz lekkimi sałatkami.

Wino półwytrawne idealnie pasuje do drobiu, ryb oraz przystawek. Jest też pewnym wyborem jeżeli nie znamy preferencji naszych gości. Potrafi z równą skutecznością uprzyjemnić letnie dni, zwłaszcza jeśli jest odpowiednio schłodzone. W szczególności godnym polecenia jest wino Le Carline Lison DOCG, doskonałe włoskie wino, które stanowi wręcz klasyczny przykład swojego gatunku oraz Clamens Juliette, które zachwyca każdego kto je spróbuje.

Polecane produkty

 
 
Clamens Juliette Clamens Juliette
Cena:44,99 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl