Różnica między winem czerwonym i białym
Najistotniejsza różnica między tymi dwoma rodzajami win wiąże się z kolorem winogron, które zostały użyte przy ich produkcji. Wina te różni również fakt, czy sok winogronowy był fermentowany ze skórką czy bez niej. Tworząc białe wino, specjaliści tłoczą winogrona, a skórki, łodygi i nasiona usuwają przed fermentacją. Sprawa ma się zupełnie inaczej jeżeli chodzi o wina czerwone. Tutaj rozgniecione winogrona fermentują w kadziach razem ze skórkami, łodygami i nasionami. To właśnie dzięki skórkom winogron wydzielającym podczas fermentacji związki zwane taniną i resweratrolem, czerwone wino ma więcej właściwości prozdrowotnych niż wino białe. Wino czerwone swój oryginalny i niepowtarzalny kolor zawdzięcza fermentującym skórką. Doskonałym przykładem rzadko spotykanego pigmentu jest wino Primitivo di Manduria DOC Donna Maria, które urzeka konsumentów swym głębokim czerwono-rubinowy kolorem z pięknymi fioletowymi refleksami.
Do produkcji wina czerwonego używa się czerwonych winogron, natomiast przy winie białym mogą to być winogrona zarówno białe jak i czerwone. Warto wspomnieć, że słynne francuskie szampany są produkowane z czerwonego szczepu Pinot Noir. Szczep ten w połączeniu z Chardonnay tworzy wyrazisty i fenomenalny smak szampana Champagne De Saint Gall Le Tradition Premier Cru Brut.
Czy czerwone wino jest zdrowe?
Wino białe czy czerwone? Oba rodzaje wina mają podobną ilość składników odżywczych. Badacze wskazali jednak, że 150 ml kieliszek czerwonego wina zawiera więcej minerałów i witamin niż wino białe. To drugie ma jednak mniej kalorii (121 kcal). Cały czas nasuwa się pytanie: czy czerwone wino jest zdrowe? Zawiera ono większą ilość związków roślinnych, które pozytywnie wpływają na ludzkie zdrowie, a wszystko to dzięki fermentacji ze skórką i nasionami. Badania wskazują, że spożywanie czerwonego wina może działać ochronnie na układ sercowo- naczyniowy, co wiąże się z niższym o 30% ryzykiem zgonu z powodu chorób serca. Po części może to wynikać z faktu, że wino zawiera w sobie związki o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym, które pomagają zmniejszyć ryzyko chorób serca.
Właściwości czerwonego wina
Naukowcy dowodzą, że spożywanie 1-2 kieliszków czerwonego wina dziennie, podwyższa poziom dobrego cholesterolu we krwi, co przyczynia się do niższego wzrostu chorób serca. Kolejną właściwością czerwonego wina jest resweratrol, który pomaga spowolnić demencję starczą. Związek ten może zapobiegać tworzeniu się cząstek białek zwanych beta-amyloidami, które są odpowiedzialne za tworzenie blaszek w mózgu, cechujących chorobę Alzheimera. Resweratrol w dużych dawkach może pozytywnie wpływać na łagodzenie bólu stawów (chroni przed uszkodzeniem chrząstki). Wspiera on także cukrzyków, zwiększa wrażliwość na insulinę i zapobiega ewentualnym powikłaniom przy cukrzycy. Badacze stwierdzili również, że czerwone wino jest zdrowe ponieważ uaktywnia geny, które chronią przed starzeniem, a te przyczyniają się do bezpośredniego wydłużenia życia. Wino to może przypuszczalnie wspierać człowieka w leczeniu raka. Resweratrol był dogłębnie badany jako środek wspomagający w leczeniu i zapobieganiu raka, jednak wyniki badań nie są jednoznaczne. Planując zakup wina, warto zwrócić uwagę na wina bez siarczanów, których otrzymanie jest dużym wyzwaniem i wymaga wieloletniego doświadczenia od jego producentów.
Umiar w spożywaniu czerwonego wina
Wymienione wyżej cechy jednoznacznie stwierdzają, że to czerwone wino jest najzdrowsze. Jednak mimo wielu pozytywnych właściwości czerwonego wina, należy pamiętać o jego umiarkowanym spożyciu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy wypijać nie więcej niż dwa standardowe drinki dziennie, pięć dni w tygodniu. Ilość ta różni się również w zależności od krajów. Na przykład w USA, zaleca się spożycie mniej niż dwóch drinków dziennie dla mężczyzn i mniej niż jednego dla kobiet. Typowy drink zdefiniowany jest jako kieliszek 12% alkoholu. Warto pamiętać, że wiele win ma większą ilość alkoholu od 13%-15%. Przykładem wina o 14,5% zawartości alkoholu jest wino Primitivo di Manduria DOC Donna Maria. Korzyści zdrowotne ze spożywania wina czerwonego czy białego można łatwo obalić, wypijając go za dużo. Zbyt częste picie może skutkować uszkodzeniem narządów, osłabieniem układu odpornościowego oraz uzależnieniem od alkoholu. Dlatego eksperci nawołują o rozważne spożywanie, dozwolonych ilości alkoholu dziennie.