Winnice w Polsce

Winnice w Polsce

Polskie winnice i polskie wina to terminy, które jeszcze do niedawna dla wielu osób były istną enigmą. Coraz częściej można spotkać nie tylko w niewielkich punktach specjalistycznych, ale także w ogólnodostępnych sieciach sklepów butelki polskich win, które wyróżniają się ciekawym i charakterystycznym aromatem, barwą oraz przede wszystkim smakiem. Dziś winnice na terenie kraju z kolei otwierają się na gości, co tylko przysparza im coraz większej rzeszy sympatyków. Ten szczególny rodzaj trunku nie jest już traktowany po macoszemu na terenie Polski, a polskie wina śmiało wkraczają na arenę międzynarodową. Poznaj krajowe winnice oraz ich historię, która wbrew obiegowej opinii liczy sobie już ponad setki lat.

Historia polskich winnic

Warto wiedzieć, że historia polskich winnic jest naprawdę imponująca. Wykopaliska archeologiczne świadczą o tym, że już na przełomie IX i X wieku na terenach Małopolski uprawiano winorośl, a jedna z pierwszych winnic to ta, odkryta na zboczach Wawelu. W XII i XIII wieku produkcją wina zajmowali się głównie mnisi, m.in. benedyktyni i cystersi, natomiast w XIV wieku uprawą winorośli i wytwarzaniem wina zajęli się także mieszczanie. Warto wspomnieć, że wino było w tych czasach niemal tak samo popularne, jak miód pitny czy piwo. Wino wówczas produkowane było m.in. w Zielonej Górze, na Śląsku, w Lublinie oraz na innych terenach położonych tuż nad Wisłą np. Toruń, Płock czy Sandomierz. Dopiero w okolicach XVI wieku polskie winnice powoli zaczęły tracić na rzecz wina importowanego, głównie z Węgier. Duży wpływ na ich powolny regres miało wpływ zniszczenie upraw będące wynikiem m.in. wojen siedemnastowiecznych, a następnie I i II wojny światowej.

Polskie wina

Minęło sporo czasu, zanim winnice w Polsce mogły ponownie świecić triumfy. Po II wojnie światowej tylko zachowała się tylko jedna winnica - na terenie województwa lubelskiego - jednak i ona upadła w latach 60. Dziś na szczęście polskie wino powoli odradza się i nie kojarzy się już z tanimi napojami winopodobnymi. Są to wysokiej jakości trunki, które mogą stawać w szranki z najlepszymi winnicami w Europie, choć niestety nie mogą pochwalić się aż taką tradycją. Dodatkowo polskie wina nie należą do tanich, gdyż koszty ich produkcji są dość wysokie ze względu m.in. na uwarunkowania klimatyczne. Nie bez znaczenia jest także wspomniana wyżej tradycja. W Europie winnice istnieją od wielu pokoleń, podczas gdy w Polsce winiarze muszą ponieść ogromne koszty inwestycyjne, aby stworzyć nawet niewielką, komercyjną winnicę. Sama kultura picia wina w Polsce dopiero wraca do łask. Większe zainteresowanie wpłynie też na rozwój samych winnic i być może pozwoli wytworzyć winiarskie tradycje także na terenie Polski.

Regiony winiarskie w Polsce

Dziś, po nieco ponad dekadzie posuchy, winnice pojawiają się jedna za drugą. Obecnie Polska może się pochwalić kilkudziesięcioma dużymi winnicami oraz liczonymi w setkach - mniejszymi. W Polsce produkuje się wina białe, czerwone, a nawet różowe. Do najważniejszych regionów winiarskich w Polsce należą: zielonogórski, małopolski z województwem śląskim i świętokrzyskim, region podkarpacki oraz region Małopolskiego Przełomu Wisły z województwem lubelskim. Na mniejszą skalę winnice występują także w regionie dolnośląskim oraz w centralnej i północnej części kraju. Na terenie Polski obecnie uprawiane są już także winorośle szlachetne, takie jak riesling, gewürztraminer czy chardonnay, co jest wynikiem coraz większego doświadczenia samych winiarzy, a także zmieniających się uwarunkowań klimatycznych. Wcześniej natomiast dominowały winorośle hybrydowe m.in. słynne solaris, lepiej przystosowane do panującego wówczas klimatu.

Polskie winnice do zwiedzania

Turystyka winiarska, tj. enoturystyka, rozwija się w Polsce nad wyraz prężnie. Modnie jest wybrać się na tego typu atrakcje, a polskie winnice do zwiedzania prześcigają się w pomysłach na to, jak jeszcze ciekawiej i bardziej interesująco zaaranżować swoim gościom czas. Dziś zwiedzanie tego typu miejsc to nie tylko degustacja wyśmienitych trunków, często połączona ze smakowaniem serów (również polskich!). Niejednokrotnie w planie jest także możliwość podpatrzenia procesu produkcji wina oraz zwyczajnie spędzenie jednego lub kilku dni na terenie całej winnicy, wśród nieziemskiej natury. Jest to o tyle ciekawe, że większość winnic położonych jest w malowniczych rejonach. Nie trzeba udawać się do Toskanii, by podziwiać połacie winorośli rozpięte na pięknych, rozległych i nasłonecznionych wzgórzach. Poniżej przedstawiamy kilka winnic w Polsce, które zdecydowanie warto odwiedzić i zwiedzić.

Winnica Jaworek

Jaworek to jedna z największych winnic w Polsce, położona w niewielkiej, ale bardzo urokliwej miejscowości Miękinia w województwie dolnośląskim. Funkcjonuje od 2001 roku. Jest to pierwsza w Polsce winnica, gdzie uprawiana jest na tak szeroką skalę szlachetna winorośl vitis vinifera. Pierwsze winogrona zostały zebrane w 2003 roku, a wśród pierwszych win znalazły się: riesling, pinot noir, pinot gris oraz elbing. Wśród wytwarzanych trunków znajdują się zarówno wina białe, jak i czerwone oraz wyjątkowe, unikalne miody pitne gronowe będące idealnym połączeniem najlepszych cech soku winogronowego i miodu pitnego. W ramach zwiedzania można nie tylko zobaczyć rozległą plantację, ale także zajrzeć do winiarni, która powstała w zabytkowym budynku z 1903 roku. Obecnie na plantacjach uprawiane są jedne z najbardziej lubianych wśród polskich amatorów win szczepy m.in. pinot noir, chardonnay, solaris, riesling, gewürztraminer oraz muscat ottonel.

Winnica Srebrna Góra

Winnica w Srebrnej Górze nawiązuje do bogatych tradycji sięgających początków X wieku. W tych czasach właśnie obecne były krakowskie winorośle, a w klasztorze odbywała się produkcja wina. Do dzisiejszego dnia trunki wytwarzane są w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych wciąż działającego kamedulskiego klasztoru. Winnica znajduje się w Krakowie tuż obok wyżej wspomnianego klasztoru kamedułów na słynnych Bielanach. Jest to jedna z największych winnic w Polsce i zajmuje blisko 30 ha. Jest wyjątkowo malowniczo usytuowana w dolinie Wisły, co jeszcze bardziej zachęca potencjalnych gości do odwiedzenia. W trakcie zwiedzania odbywa się także interesująca prelekcja na temat historii tego miejsca oraz produkowanych trunków. Spod produkcji wychodzą zarówno wina białe, jak i czerwone oraz różowe. Winnica w Srebrnej Górze wytwarza także młode wino świętomarcińskie.

Winnica Sandomierska

Winnica Sandomierska położona jest w czarującej miejscowości Dwikozy w odległości ok. 10 km od Sandomierza. Wyróżnia się rewelacyjną organizacją. Nie jest tak rozległa, jak wyżej wymienione winnice, jednak na szeroką skalę rozwinęła enoturystykę. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się ciekawych informacji nie tylko o uprawie winorośli, produkcji wina i pracy winiarza, ale także poznać historię tego miejsca i skosztować tutejszych trunków. Co ciekawe, do degustacji podawane są także wyśmienite sery oraz miody własnej produkcji, gdyż winnica prowadzi oprócz działalności enoturystycznej także działalność agroturystyczną. Wśród wytwarzanych win znajdują się wina białe, czerwone i różowe. Na plantacjach można znaleźć m.in. następujące szczepy: regent, zweigelt oraz seyval blanc.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl