Jak przechowywać wino?

Jak przechowywać wino?

Butelka wina jest jednym z tych eleganckich prezentów, który nadaje się na każdą okazję. Wino towarzyszy wielu w trakcie rodzinnych uroczystości, czy romantycznych kolacji we dwoje. Trunkiem tym często obdarowywane są młode pary, a wyjątkowość smaku, koloru i celebracyjny charakter sprawia, że kolekcja win w domach niebagatelnie się powiększa. Pojawia się zatem pytanie - jak przechowywać wino, by zachowało swoje walory i bez względu na czas i okoliczności mogło każdemu towarzyszyć w tych wyjątkowych i niepowtarzalnych chwilach?

Warunki do przechowywania wina

Mimo swojej subtelności, wino należy do dosyć wymagających trunków. Jeśli zatem w planach jest ich przechowywanie przez dłuższy czas, warto zadbać o odpowiednie warunki. Przede wszystkim mowa tutaj o temperaturze, wilgotności powietrza i nasłonecznieniu. Warto również zwrócić uwagę na to, iż dbałość o te warunki jest zróżnicowana pod względem koloru wina, które ma się w zamiarze przechowywać. Tylko wtedy trunek ten zachowuje swoje walory smakowe, jak i koloryt. Koneserzy doskonale zdają sobie sprawę, iż pozycja, w jakiej przechowuje się wino, to pozycja pozioma. To sprawia, że korek pozostaje w nieustannym kontakcie z winem i zmniejsza się ryzyko jego wyschnięcia. W ten sposób trunek jest odpowiednio chroniony przed obecnością tlenu w butelce, który ma szkodliwy wpływ na zapach i smak alkoholu.

Temperatura przechowywania wina

Temperatura pomieszczenia, w którym wino jest przechowywane, nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Najbardziej optymalne warunki zależą także od rodzaju tego alkoholu. W przypadku wina białego najlepszą temperaturą jest 10 - 15 stopni Celsjusza. Z kolei wino czerwone wymaga temperatury w zakresie 15 - 18 stopni. W kwestii wina różowego warto zadbać o temperaturę wynoszącą 9 - 10 stopni Celsjusza. Należy pamiętać o tym, aby poziom temperatury został utrzymany na stałym, niezmiennym poziomie. Wahania mogą mieć negatywny wpływ na jakość i prowadzić do zepsucia trunku.

Zacienienie pomieszczenia

Miejsce przeznaczone na przechowywanie wina powinno być mocno zacienione bądź całkowicie pozbawione jakiegokolwiek źródła światła. Silne światło, zarówno naturalne, jak i sztuczne prowadzi do nagrzewania trunku, przyczynia się do szybkiego starzenia się wina, jak i uwalniania nieprzyjemnego, niepożądanego smaku. Oprócz spokojnego, ciemnego miejsca na wino, warto również zadbać o przestrzeń, w której nie pojawiają się niepotrzebne drgania bądź wstrząsy, ponieważ mogą one oddziaływać na strukturę wina i prowadzić do jej zachwiania. Dobrym pomysłem jest również zaniechanie niepotrzebnego wyjmowania butelek ze spiżarni i ich potrząsania.

Wilgotność powietrza

Mimo iż wino zamknięte jest w szklanych butelkach, dbałość o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu także ma wpływ na jakość trunku. Wilgoć powinna zostać utrzymana na poziomie sięgającym około 70 procent. Z tego powodu niezwykle polecane są domowe piwnice, ponieważ wilgoć pomaga w utrzymaniu chłodu, jak i jakości zawartości każdej butelki. Niska wilgotność równa się większej obecności tlenu, który ma na wino działanie destrukcyjne. Z tego też względu należy unikać przechowywania wina w kuchni, czy lodówce. Wbrew pozorom w tego typu pomieszczeniach panują zmienne warunki, jak chociażby skoki temperatury spowodowane gotowaniem. Z kolei w standardowej lodówce montuje się mechanizmy mające na celu utrzymanie jak najniższego poziomu wilgotności, która ma negatywny wpływ na jedzenie. Dlatego przechowywanie wina w lodówkach powinno należeć do ostateczności i tylko krótkoterminowo.

Sposoby na przechowywanie wina

Oprócz wspomnianej piwniczki, na którą nie każdy może sobie pozwolić, na przechowywanie wina nadaje się także specjalna chłodziarka o nowoczesnym designie. W sprzedaży są także odpowiednie stojaki, które można postawić w chłodnym i ciemnym miejscu. Najważniejsze, by unikać lokalizacji znajdujących się w przeciągu, w pobliżu piekarników, kaloryferów i okien.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl