Jak otworzyć butelkę wina bez korkociągu?

Jak otworzyć butelkę wina bez korkociągu?

Dobre wino to podstawa każdej udanej imprezy, bez względu na okoliczności i okazje. Kiedy pojawią się wyczekiwani goście, a stół będzie przygotowany do uczty, pozostaje już tylko podać wino czerwone, którego nie może zabraknąć w takiej sytuacji. Co jednak, gdy zapomnimy o jednym drobnym, ale jakże istotnym elemencie – otwieraczu do butelek? Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Czy istnieją sposoby, dzięki którym można uporać się z problemem w mgnieniu oka i rozpocząć wykwintną ucztę w akompaniamencie lampki wybornego wina?

Najprostszy sposób – wepchnięcie korka do butelki

Jednym z najprostszych sposobów na otwarcie butelki wina bez użycia korkociągu jest wepchnięcie korka do środka. Być może nie jest to rozwiązanie idealne, jednak zdecydowanie skuteczne. W sytuacji, gdy nie mamy żadnych narzędzi, którymi moglibyśmy sobie pomóc, opcja ta wydaje się najlepsza. Świetnie w takich okolicznościach sprawdzi się trzonek widelca bądź innych sztućców znajdujących się na nakrytym do kolacji stole. Bardzo ważne jest, aby umieścić butelkę na stabilnym podłożu. W ten sposób zapobiegniemy chwianiu się butelki, jej wywróceniu i wylaniu się zawartości na stół i wieczorową kreację. Należy jedną ręką mocno chwycić butelkę, a drugą powoli wpychać korek do środka aż do osiągnięcia zamierzonego celu.

Pilnik do paznokci, śrubokręt, klucze

Jeżeli pod ręką znajduje się kobieca torebka bądź przyjęcie organizowane jest we własnym domu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po pilniczek do paznokci, śrubokręt z dobrze wyposażonej skrzynki narzędziowej czy klucze do drzwi wejściowych. W tym przypadku również wskazane jest postawienie butelki na stabilnym podłożu i pewne jej uchwycenie. Należy ostrym końcem umieścić wybrany gadżet w korku i powoli wkręcać takim samym ruchem, jak to robimy przy użyciu korkociągu. Nieważne, czy jest to wino wytrawne, czy inny zakorkowany trunek, ta metoda z pewnością przyniesie pożądany efekt i pozwoli już po kilku minutach cieszyć się lampką ulubionego alkoholu. Warto pamiętać o powolnym wyjmowaniu korka z butelki, by zapobiec jego pęknięciu i nie dopuścić do tego, by jego część znalazła się wewnątrz butelki.

Śruba z gwintem, kombinerki

Jeśli w skrzynce na narzędzia brakuje śrubokręta bądź tymczasowo się zawieruszył, warto sięgnąć po jego alternatywę, czyli kombinerki lub śrubę z gwintem. Śrubę należy delikatnie wkręcić w korek, a następnie powtórzyć proces wykręcania z pomocą kombinerek. Im większa część korka wydobywa się z butelki, tym mocniejszymi ruchami na boki można próbować go wyjąć. Już po chwili całkowicie opuści on szyjkę butelki i uwolni aromat alkoholu, którym może być chociażby wino półwytrawne serwowane do starannie przygotowanego posiłku.

Nożyczki lub nóż

Nożyczki i nóż to kolejne ostre narzędzia, które ułatwią wyjmowanie uparcie zakotwiczonego korka w butelce. Dzięki temu, że posiadają one ostre końcówki, umieszczenie ich w korku nie będzie sprawiało najmniejszego problemu. Ostrze należy wbić w korek tak głęboko, jak to tylko możliwe. Następnie należy powoli obracać narzędziem w taki sposób, by stopniowo korek coraz bardziej wystawał z butelki. Warto pamiętać o dodatkowej ostrożności, aby podczas dosyć mocnego uchwytu nożyczek lub noża nie zranić się w trakcie całego przedsięwzięcia.

Otwieranie butelki z pomocą książki

W przypadku, gdy żadne z powyższych narzędzi nie znajduje się w pobliżu bądź nie jesteśmy do niego przekonani, warto sięgnąć po zwykłą książkę. Zwróćmy uwagę na to, aby miała ona twardą okładkę, gdyż taka sprawdzi się najlepiej. Przykładamy książkę do ściany, a następnie uderzamy o nią dnem butelki. Dzięki zastosowaniu tej metody można wypchnąć korek na zewnątrz. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, by zbyt mocnym uderzeniem nie rozbić butelki. Wskazany jest zatem umiar i cierpliwość. Alternatywą dla książki jest... but. Dno butelki należy umieścić w bucie, a dokładnie – w miejscu przeznaczonym na piętę. Następnie uderzamy obcasem o ścianę, aż do momentu wysunięcia się korka. Na ostatnim etapie warto ręcznie bądź z pomocą chwytliwego narzędzia usunąć korek z butelki.

Wieszak na ubrania

Choć nietypowe, jest to również całkiem skuteczne narzędzie. Sprawdzi się w pokoju hotelowym bądź we własnym domu, w którym chwilowo brakuje korkociągu lub pomysłu na inny sposób na otwarcie butelki wina. Wieszak ma dokładnie takie samo zastosowanie, jak śrubokręt. Ostro zakończone haczyki wieszaków idealnie nadają się do wkręcenia w korek, a następnie szybkiego wyciągnięcia go z butelki.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele sposobów na otwarcie wina bez korkociągu. Wystarczy odrobina inwencji twórczej, by znaleźć narzędzie najlepsze do realizacji zamierzonego celu i wyeliminowanie kłopotliwego korka. Warto jednak pamiętać, że przy każdej metodzie opierającej się o wpychanie korka do środka konieczna jest duża ostrożność. Ze względu na ciśnienie w butelce może dojść do odpadnięcia dna butelki spowodowanego zbyt dużym i gwałtownym naciskiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl